Niebieskie zasłony wiszą w oknie w salonie

W okresie jesienno-zimowym, z racji mniej sprzyjającej aury, więcej czasu spędza się w domu. Dlatego też wiele osób chce, aby wnętrze w którym spędzają dużo czasu było przytulne oraz miłe dla oka. Czasem nie trzeba przeprowadzać żadnej dużej rewolucji we wnętrzu. Wystarczy tylko zmienić aranżacje okna np., postawić na rolety lub zasłony. Nawet nie wielka zmiana aranżacji okna w domu jednorodzinnym zawsze odmieni całe wnętrze pomieszczenia. Jakie dekoracje okna są teraz modne? Co będzie lepsze – firany czy rolety?

Ważna odpowiednia dekoracja okna

Dobrze dobrana dekoracja okien jest integralną częścią aranżacji całego wnętrza. Naturalnie odpowiedni dobór aranżacji okna dotyczy całego domu jednorodzinnego, jednak w szczególności salonu, który jest pomieszczeniem najbardziej reprezentatywnym w całym domu. To właśnie do tego pomieszczania zaprasza się gości, w tym pomieszczeniu spędza się dużo czasu z rodziną. Każda pani domu chce, aby jej mały domek jednorodzinny był wygodny i przytulny . I aby tak się stało warto postawić na odpowiednio dobrane dodatki. Właściwie dobrana aranżacji okna sprawi, że wnętrze nabierze odpowiedniego charakteru.

Naturalnie najprostszym, a zarazem najpopularniejszym rozwiązaniem dekoracji okien są firanki i zasłony. Jednak w nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz bardziej popularne staja się różnego rodzaju rolety np.: rzymskie czy panelowe. Jakie dekoracje okienne są obecnie najchętniej wybierane? Czym należy się kierować przy wyborze dekoracji okiennych?

Aranżacja okna – rolety czy firany?

Aranżacja okien w domu jednorodzinnym jest bardzo ważną częścią wystroju wnętrza. Lepiej jest zastosować tradycyjne zasłony i firany czy rolety? Firany należą do najbardziej tradycyjnych dekoracji okna, niezależnie od stylu wnętrza. Rolety w zależności od tkany, z której są uszyte, pasują także do różnego stylu aranżacji wnętrz, najlepiej jednak sprawdzą się w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy minimalistycznym.

Rolety są coraz chętniej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych (pozwalają chronić przed wścibskim wzrokiem sąsiadów). Rolety są bardzo modnym elementem wystroju salonu oraz sypialni. To rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne i zapewnia również dużą prywatność w ciągu dnia (zwłaszcza na osiedlu domków jednorodzinnych), jednocześnie nie ograniczając światła wpadającego do wnętrza mieszkania, co następuje w przypadku firan oraz zasłon z lnu, bawełny czy woalu.

Wybór rolety do wnętrza powinien być uwarunkowany kolorami pozostałych elementów dekoracyjnych, m.in. kolorem mebli, dywanem czy barwą obicia kanapy. Najbardziej wyszukane są rolety rzymskie, najlepiej wyglądają, gdy są uszyte z gładkich tkanin lub tkanin z regularnym geometrycznym wzorem. Wybierając roletę nie trzeba rezygnować z firan oraz z zasłon – ukryta roleta świetnie się współgra z tradycyjną aranżacją okna firanami i zasłonami.

W nowoczesnych wnętrzach rolety rzymskie świetnie uzupełniają się z zasłonami, zwłaszcza jeśli roleta oraz zasłona wykonane są z podobnych tkanin, bądź tkanin w tej samej kolorystyce.

Firany i zasłony – dobór do stylu wnętrza

Trendy trendami, lecz firany i zasłony powinny być dobierane do ogólnego stylu, który jest we wnętrzu domu jednorodzinnego. Do wnętrza w stylu rustykalnym czy klasycznym idealnie będą prezentować się firany wykończone delikatną koronką, natomiast do wnętrz minimalistycznych najlepsze będą jednobarwne firany i zasłony bądź roleta dzień- noc. Dekoracja okien we wnętrzu w stylu glamour powinna być bardzo bogata np.: zasłony z połyskującego materiału, upięte dzięki ozdobnym akcesoriom.

Niezmiennie popularna w wielu domach jest dekoracja okien w stylu tradycyjnym czyli firany i zasłony uszyte na taśmach, które ułatwiają ich nieskazitelne układanie. W tradycyjnej dekoracji okna bardzo często pojawiają się również drapowane lambrekiny.

Rolety zamiast firan i zasłon

Żaluzje były bardzo modne w latach 90-tych, gdzie w wielu polskich domach można było znaleźć aluminiowe żaluzje najczęściej w kolorze białym. Obecnie już coraz rzadziej można znaleźć w domach aluminiowe żaluzje. Projektanci wnętrz proponują, aby zamiast firan i zasłon zastosować:

  • drewniane żaluzje,
  • podwójne rolety rzymskie,
  • zasłony panelowe.

Naturalnie każdy z tych rodzajów rolet idealnie zastąpi firanę i zasłonę w nowoczesnej aranżacji okna.

One Reply to “Zasłony czy rolety? Które rozwiązanie sprawdzi się w domu jednorodzinnym?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *