Remont łazienki i malowanie ścian

Podczas wykonywania remontu łazienki priorytetowymi sprawami są kwestie ustalenia zakresu prac oraz tego, w jakiej kolejności będą przeprowadzane. Dokonując takich czynności, już na początku uda się zaoszczędzić sporo czasu, stresu, a także finansów. Tani remont jest całkiem możliwy, o ile zdaje sobie sprawę z tego, jak się do tego wszystkiego zabrać. Usługi remontowe są bardzo zróżnicowane, zależnie od regionu, używanych materiałów, ale także np. kosztów robocizny. W przypadku kompleksowej renowacji koszt remontu łazienki może się obniżyć, odbywać się sprawnie i bezproblemowo, o ile sporządzi się wcześniej jak najbardziej rzetelny kosztorys.

Opracowanie projektu oraz kosztorysu jako podstawowe etapy remontu łazienki

Przed przeprowadzeniem remontu zaleca się opracowanie projektu oraz kosztorysu. W przypadku wykonywania projektu dobrze jest zatrudnić doświadczonego architekta wnętrz, który jest w stanie podpowiedzieć i wybrać najlepsze rozwiązania aranżacyjne, które będą zarówno praktyczne, jak i ciekawe pod względem estetyki. Projekt można również wykonać samodzielnie, przy pomocy aplikacji projektowych. Z pewnością pozwoli to nieco zaoszczędzić. Koszt wykonania projektu przez profesjonalnego projektanta waha się od 10 do 55 złotych za metr kwadratowy.

Co da nam kosztorys?

Posiadając dobrze opracowany projekt, należy dokonać kosztorys łazienki. Pomoże to uniknąć wszelkich przykrych niespodzianek oraz ułatwi organizację pracy. Dzięki kosztorysowi można poznać koszt całkowitego remontu, a także dowiedzieć się jaki będzie koszt remontu łazienki bez robocizny. Można w tym etapie posłużyć się kalkulatorem remontu łazienki, w celu sprawdzenia czy uwzględnione zostały wszelkie potencjalne wydatki.

Przygotowanie łazienki do prac remontowych i wykonanie remontu

Przed dokonaniem remontu zaleca się jak najdokładniejsze posprzątanie swojej łazienki. Należy więc skuć stare płytki pod prysznic, płytki podłogowe, ściany itd. Powinno się również usunąć urządzenia sanitarne. Koszt skucia płytek wynosi około 22 zł za metr kwadratowy. Z kolei za demontaż każdego urządzenia – wanny, umywalki, WC – płaci się 100 zł za sztukę. Na tym etapie warto również pomyśleć nad wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. W przypadku tej pierwszej wymiana jednego punktu hydraulicznego to koszt około 200 zł za robociznę. W koszta wymiany instalacji elektrycznej wchodzą zaś gniazdka, włączniki, lampy czy oświetlenie przy lustrze.

Po dokonaniu wszelkich wymian oraz dokładnym posprzątaniu pomieszczenia dochodzi do etapu najważniejszego i jednocześnie najbardziej pracochłonnego, a więc realizacji remontu. W tym etapie zakupuje się wszelkie materiały, układa płytki, maluje ściany oraz wykonuje wszelkie dodatkowe czynności np. wymianę drzwi, montaż nowych mebli czy grzejników.

Remont łazienek – propozycje na ściany i podłogę łazienek

Obecnie podczas remontu łazienki najczęściej stosowanym materiałem na podłogi oraz ściany są płytki. Najpopularniejszymi oraz najtańszymi są płytki kwadratowe oraz prostokątne. Z kolei chcąc otrzymać nowocześniejszą aranżację warto wybrać płytki heksagonalne, sześciokątne, z wyglądu przypominające plastry miodu. Ich montaż jest nieco droższy, jako że wymagają dokładniejszej precyzji dopasowania. Bywa również, że sporo z nich, ze względu właśnie na nietypowy kształt, po prostu w trakcie pracy się marnuje. Identycznie jest w przypadki płytek arabesek, o kształcie przypominającym listki koniczyny. Zdecydowanie droższe są także płytki – mozaika, a więc niewielkie kosteczki, które można kojarzyć z wystrojem stylowego uzdrowiska.

Płytki rektyfikowane zaś są idealne w swoim rozmiarze i posiadają równe brzegi, poucinane pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Daje to łazience bardzo nowoczesny i jednolity charakter oraz zdecydowanie ułatwia dbanie o higienę, jako że posiadają mało problematyczne w czyszczeniu fugi.

Ostatnim polecanym rozwiązaniem, choć o wiele droższym niż wszystkie poprzednie są płytki strukturalne 3D, a także np. szklane tafle na ścianach. Często stosowane i bardzo estetycznie wyglądające są płytki z betonu architektonicznego, kamień oraz drewno. Nieco tańsze są natomiast farby imitujące beton, tynk strukturalny oraz np. wodoodporne fototapety.

One Reply to “Jaki jest koszt remontu łazienki?”

  1. U mnie na szczęście nie musiałem wydawać dużo na remont, a łazienka wygląda przepięknie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *