Ozdobne krzewy rosną w dużym ogrodzie

Krzewy, wraz z drzewami, stanowią o uroku całego ogrodu. Są stałym elementem tego miejsca na równi z małą architekturą. Poza walorami estetycznymi tworzą również tło dla bylin i roślin sezonowych. Aby jak najlepiej je zagospodarować należy przemyśleć, gdzie krzewy ozdobne będą posadzone, a także jakie będą ich ostateczne rozmiary. Dobrze jest sobie wyobrazić mniej więcej, jak po latach wypełnią one przestrzeń całego ogrodu. Sadzonki krzewów ozdobnych posiada w sprzedaży każdy internetowy sklep ogrodniczy, jak również stacjonarne odmiany tego rodzaju miejsc.

 Iglaste krzewy ozdobne

Specjaliści od ogrodnictwa zalecają, by w ogrodzie nie sadzić tylko i wyłącznie zimozielonych roślin, a zwłaszcza samych iglaków. Krzew ozdobny typu iglastego jest łatwy do uprawy, ale działka wypełniona tylko takiego typu roślinami wygląda dość monotonnie. Ozdobne krzewy iglaste, wspaniale natomiast sprawdzają się jako żywopłoty – tu można polecić przede wszystkim tzw. żywotniki (czyli tuje), a także cyprysiki i jałowce kolumnowe. Są również świetnym tłem dla innych roślin. Krzewy typu iglastego (podobnie z resztą jak i drzewa) są niezastąpione w okresie zimowym, natomiast latem nie wyróżniają się niczym i nie skupiają uwagi.

Krzewy ozdobne liściaste

Krzewy liściaste są z kolei bardzo zmienne. Doskonale nadają się do komponowania ogrodu, jako że o każdej porze roku wyglądają inaczej. Świetnym przykładem może tu być berberys, który wygląda dość skromnie, ale jest przy tym piękny, na skutek swojego gęstego pokroju i finezyjnych listków, które podczas jesieni przemieniają się w barwne kwiaty, towarzyszące tej roślinie aż do końca roku. Berberysy są przepiękne również wiosną, kiedy to wypuszczają młode i świeżo zielone listki. Z resztą prezentują się świetnie w zasadzie każdą porą roku.

Bardzo polecanym ozdobnym krzewem liściastym do ogrodu jest również kalina. Jest bardzo łatwą w uprawie rośliną, dostępną dla ogrodników w licznych gatunkach i odmianach. Krzewy kalinowe oferują przez cały rok różne walory – pachnące i ładnie wyglądające kwiaty, gęste ulistnienie oraz barwne jagody, które są chętnie spożywane przez ptaki. Godnym polecenia krzewem jest również krzewuszka.

Tawuła jako przykład krzewu ozdobnego

Świetnym pomysłem na ogródki przydomowe są takie krzewy ozdobne jak tawuła oraz hibiskus.

Tawuła jest niewysokim krzewem, który posiada drobne kwiaty zebrane w małe baldachy. Ich kolor płatków jest przeważnie biały, choć może być także czerwony bądź różowy. Najpopularniejszą odmianą jest tawuła japońska, która bez żadnych problemów rośnie na każdej glebie ogrodowej. W ogrodzie stosuje się ją jako rabatę, roślinę okrywową, do ogrodów skalnych bądź sadzenia w pojemnikach. Jest to krzew bardzo odporny na zanieczyszczenia, stąd jego zastosowanie do zieleni miejskiej. Jej przycinania dokonuje się wczesną wiosną, usuwając jednocześnie zeszłoroczne przyrosty. Krzew dorasta do niemal dwóch metrów wysokości. Z kolei tawuła nippońska jest nieco niższa. Posiada sztywne i lekko wzniesione pędy, które są pokryte gęsto małymi kwiatkami. Jej okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Najlepiej rośnie w lekkim cieniu, na glebie żyznej i wilgotnej. Tawuła tej odmiany także wymaga przecinania po kwitnieniu.

Hibiskus jako popularny krzew ogrodowy

Z kolei hibiskus, nazywany także różą chińską może osiągać nawet sześć metrów wysokości, w swojej formie drzewiastej. W Polsce hoduje się go jako krzew, który rośnie do dwóch metrów. Największą jego ozdobą są okazałe białe, różowe, niebieskie, fioletowe i pomarańczowe kwiaty, czyniące go faworytem w polskich ogrodach. Posiada piękne, ciemnozielone, błyszczące i ząbkowate liście. Jest niełatwy w uprawie, jako że pochodzi z krajów tropikalnych i potrzebuje bardzo dużo słońca. W Polsce powinno się go sadzić w rejonach o cieplejszym klimacie. Znane są również jego właściwości zdrowotne.

Dokonując zagospodarowywania ogrodów przydomowych krzewami ozdobnymi, należy bardzo dobrze to przemyśleć, przygotować odpowiedni projekt ogrodu i dobrać rośliny, które najdobitniej będą podkreślały i kształtowały kształt i nastrój tego miejsca.

One Reply to “Jakie ozdobne krzewy do ogrodu wybrać?”

  1. Hibiskus jest cudownym krzewem ozdobnym. Wygląda pięknie – zdecydowanie najbardziej przeze mnie lubiany 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *