Kobieta sadzi rośliny pod drzewkami owocowymi

Nie każdemu znane jest pojęcie allelopatii, a tymczasem każdy ogrodnik i sadownik powinien mieć je w jednym paluszku. Allelopatia jest zjawiskiem oznaczającym dodatnie lub ujemne oddziaływanie na siebie roślin klasyfikowane w oparciu o substancje chemiczne, które wydzielają. Jest to dziedzina niezwykle pomocna, ponieważ można dowiedzieć się, jak sadzić drzewa owocowe i jakimi roślinami je otaczać, aby dawały wysoki plon i były zdrowe.

Jak sadzić drzewa owocowe?

O tym, jak sadzić drzewa owocowe powstało wiele poradników, jednak nie jest to czynność trudna. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Przed nasadzeniem gleba musi zostać odchwaszczona, wzbogacona nawozami mineralnymi i obornikiem, ale przede wszystkim musimy być pewni, że została doprowadzona do odczynu idealnego dla konkretnego gatunku drzewa. Jabłonie, grusze i śliwy lubią stanowiska o odczynie obojętnym, natomiast czereśnia i wiśnia wolą odczyn kwaśny. Nawożona i zadbana gleba to wprost idealne warunki dla roślin, które posadzimy wokół drzewek owocowych.

Który kolczasty krzew owocowy posadzić w ogrodzie?

Nie tylko drzewa wydają pyszne owoce, również krzewy mogą poszczycić się sukcesami na tym polu. Jagody, borówki, porzeczki, głóg, jeżyna, pigwowiec to tylko niektóre z kolczastych krzewów owocowych dających wartościowe plony, które można wykorzystać do wykonania przetworów lub pysznych rozgrzewających nalewek. Chyba najbardziej zapomnianym kolczastym krzewem owocowym jest agrest. Niegdyś doceniany za pyszne orzeźwiające owoce i dużą ilość witaminy C, powoli wraca do łask, zagrzewając miejsce w rodzimych sadach i ogrodach.

Rośliny chroniące przed szkodnikami

Rośliny otaczające drzewa i krzewy owocowe wpływają na ich plenność nie tylko poprzez kompatybilność substancji chemicznych, ale również poprzez ochronę przed  szkodnikami i chorobami. Najpopularniejsze gatunki roślin, z potwierdzonym korzystnym wpływem na uprawę drzew owocowych, przydadzą się również w kuchni.

Oto one:

  • Chrzan pospolity — oprócz tego, że służy do przygotowania pysznej tradycyjnej przyprawy, zapobiega przed zachorowaniem drzewa na moniliozę.
  • Aksamitka rozpierzchła — jej intensywny zapach odstrasza szkodniki, oraz niszczy żyjące w ziemi nicienie mogące zagrozić uprawie.
  • Czosnek — ten znany od dziesięcioleci naturalny antybiotyk chroni rośliny owocowe przed chorobami o podłożu grzybowym.
  • Nasturcja — ta przepiękna roślina o dużych kolorowych kwiatach ochroni drzewo przed mszycami.
  • Lawenda wąskolistna — choć nam, ludziom zapach lawendy wydaje się być subtelny i aromatyczny, jest postrachem dla mszyc i mrówek.
  • Szczypiorek — chroni przed parchem.
  • Konwalia — ma pozytywny wpływ na plenność drzew owocowych.
  • Wrotycz pospolity — jego zapach odstrasza szkodniki, a wywar z niego zwalcza grzybowe choroby drzew owocowych.
  • Mięta pieprzowa — można użyć jej liści do wykonania orzeźwiającej lemoniady, a związki lotne przez nią wydzielane skutecznie odstraszają wszelkie szkodniki.

Jakich roślin lepiej unikać?

Aby drzewa obficie owocowały, należy pamiętać, aby nie łączyć ich uprawy z niektórymi roślinami. Unikamy w bezpośrednim sąsiedztwie sadzenia roślin z głębokim i rozległym ukorzenieniem takich jak róże, łubin, dziewanna, czy bub. Nie jest dobrym pomysłem posadzenie obok drzewa owocowego roślin i warzyw bulwiastych, ponieważ będą rywalizować o składniki odżywcze. Krzewy takie jak berberys, tarnina lub głóg również nie są dobrym sąsiedztwem, ponieważ hamują wzrost sąsiednich roślin.

Rośliny do cienia idealnym rozwiązaniem

Oprócz pożytecznych roślin chroniących uprawę przed czynnikami chorobowymi można posadzić pod drzewami owocowymi typowo ozdobne rośliny do cienia. Doskonale w osłonie rozłożystej korony będą czuły się gatunki, które na co dzień możemy spotkać w lesie. Rośliny do cienia przyzwyczajone są do trudnych warunków, nie rywalizują o składniki pokarmowe, słońce i wodę. Świetnie sprawdzą się ozdobne funkie, liliowce, paprocie wszelkich odmian, czy parzydło leśne. Dobrym rozwiązaniem jest również zadbany trawnik z posianym mniszkiem lekarskim, który przyciąga owady zapylające kwiaty drzewa owocowego.

One Reply to “Jakie rośliny sadzić pod drzewkami owocowymi?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *