Mężczyzna studiuje architekturę

Architekt – zawód marzenie wielu osób. Jednak wcale nie jest łatwo dostać się na ten kierunek studiów. Dla wielu barierą jest egzamin praktyczny. Podpowiadamy dziś, co i jak trzeba zrobić, żeby dostać się na wymarzoną architekturę.

Gdzie znajdziesz niezbędne informacje?

Jeśli marzysz o zawodzie architekta, musisz się przygotować na trudne studia. Nie ma się co dziwić, przecież to właśnie architekt odpowiada za to, jak wyglądają nasze miasta i wsie. Jak wyglądają studia oraz jakie warunki należy spełnić, aby na nie dostać się, można znaleźć na stronach uczelni, np. na USOS PRZ. Jednak zanim się zostaniesz dumnym studentem architektury, musisz spełnić kilka kryteriów.

Do podstawowych należą…

Przede wszystkim musisz zdać maturę, i to zwykle z co najmniej dobrym wynikiem. Następnie czeka Cię praktyczny egzamin z rysunku odręcznego, który jest organizowany na każdej uczelni, kształcącej architektów. Egzamin uczelnie organizują zwykle na początku lipca. Dlatego regularnie sprawdzaj ogłoszenia, które są zamieszczane na stronach uczelni, np. na USOS PRZ.

Warunki przyjęcia na architekturę

Architekturę można studiować na wielu uczelniach. Prym wiodą politechniki. Żeby zostać przyjętym na studia I stopnia należy spełnić kryteria, jakich wymagają uczelnie. Aby dostać się np. na Politechnikę Rzeszowską musisz:

  • zarejestrować się w Systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów;
  • założyć w nim konto;
  • wypełnić ankietę osobową i podanie;
  • złożyć odpowiednie dokumenty, w tym świadectwo maturalne.
  • zdać wstępny egzamin praktyczny z predyspozycji architektonicznych i uzdolnień plastycznych.

Co jest najważniejsze w procesie rekrutacji?

Pamiętaj, że w postępowaniu rekrutacyjnym uczelnia bierze pod uwagę oceny egzaminu maturalnego z wybranych przedmiotów. W przypadku architektury na Politechnice Rzeszowskie są to:

  • matematyka (obowiązkowo)

do wyboru:

  • matematyka, historia lub historia sztuki
  • fizyka i astronomia/fizyka lub geografia

Jak widzisz, już dużo wcześniej musisz pomyśleć o przyszłych studiach i przyłożyć się do nauki. Oprócz tego powinieneś mieć też zdolności plastyczne, która bardzo przydadzą się nie tylko na egzaminie wstępnym, ale także podczas studiów, a potem w pracy.

Jak się przygotować do egzaminu z rysunku?

Dla wielu kandydatów, na architekturę najtrudniejszy wydaje się wstępny egzamin praktyczny. Będziesz się na nim musiał wykazać sporą pomysłowością i nieszablonowym myśleniem. Jednocześnie zadania egzaminacyjne sprawdzą twoją wiedzę teoretyczną z zakresu rysunku i oczywiście umiejętności praktyczne.

Dlatego warto do egzaminu odpowiednio się przygotować. Dobrym sposobem są lekcje z rysunku odręcznego. Są pracownie i różnego rodzaju kursy, na których można poznać niezbędne podstawy. Dzięki takim lekcjom nauczysz się, jak obserwować otoczenie oraz poznasz podstawy kompozycji na płaszczyźnie. Dowiesz się też, jak ważna jest w rysunku proporcja i skala.

Najważniejsze jest więc ciągłe ćwiczenie rysunku pod okiem specjalisty. Im więcej ćwiczeń, tym lepsze będą efekty na egzaminie.

Przebieg egzaminu praktycznego

Na pewno zastanawiałeś się, jak będzie wyglądał wstępny egzamin praktyczny z predyspozycji architektonicznych i uzdolnień plastycznych. Zanim się na niego udasz, sprawdź na USOS PRZ, co należy przynieść. Na pewno będą ci potrzebne ołówki, gumki, deska do rysowania i temperówka. Odpowiedni papier do rysowania zapewnia uczelnia. Koniecznie zabierz też dowód osobisty. Na ten egzamin warto się ubrać wygodnie, aby strój nie krępował ruchów podczas pracy.

Najczęściej egzamin trwa dwa dni, w czasie których kandydat ma do zrealizowania dwa rysunkowe zadania. W pierwszym dniu będziesz rysował kompozycję z natury w technice ołówkowej. Bardzo często jest to układ różnych brył. Na to zadanie będziesz miał 180 minut.

Druga część egzaminu również trwa 180 minut. Będziesz musiał narysować kompozycję przestrzeni z wyobraźni. To zadanie ma sprawdzić twoje zdolności kreowania przestrzeni. Tu również zastosujesz technikę ołówkową.

Wszystkie prace są sprawdzane anonimowo. Swoje prace podpiszesz specjalnym zaszyfrowanym numerem. Zanim jednak prace trafią do komisji, numer zostanie utajniony.

One Reply to “USOS PRz – jak dostać się na architekturę?”

  1. Marzyłam o studiowaniu tego kierunku, ale wreszcie zdecydowałam się na filologię angielską 🙂 może kiedyś jeszcze spełnię swoje marzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *