Zaaranżowana luksusowa łazienka w mieszkaniu

Poddasze należy do jednych z najbardziej intersujących miejsc do aranżacji w całym domu. Jednak wyłącznie odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni pozwala na 100% wykorzystanie trudnej powierzchni. Skosy sprawiają, iż przestrzeń na poddaszu jest bardzo kłopotliwa do aranżacji. Jak urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu? Czym kierować się podczas aranżacji łazienki na poddaszu?

Trudna aranżacja łazienki na poddaszu

Łazienka na poddaszu jest bardzo problematyczna do aranżacji przez skosy, które są urocze jednak utrudniają aranżacje wnętrza. Urządzenie funkcjonalnej i ładnej łazienki na poddaszu zależy od kilku czynników:

  • wielkości pomieszczenia,
  • kątu nachylenia dachu,
  • rozmiaru i wielkość okien  dachowych (jeśli takie występują).

Aranżacja łazienki na poddaszu musi opierać się na bardzo dobrym projekcie, w którym zostanie odpowiednio zagospodarowane miejsce pod skosami. Wbrew pozorom im bardziej stromy dach, tym jest więcej miejsca do aranżacji wnętrza.

Ceramika w łazience na poddaszu

Podczas aranżacji łazienki na poddaszu, warto wykorzystać każdy centymetr powierzchni – nawet pod skosami, które mogą zostać atrakcyjnie wykorzystane. Jeśli przestań pod skosami nie jest zbyt duża to można wykorzystać ją na sprytnie ukryte schowki, które pomieszczą kosmetyki, ręczniki czy inne niezbędne w łazience rzeczy.

Schowki na rzeczy niezbędne pomagają utrzymać ład i porządek nawet w niewielkiej łazience. Jednak nie należy przesadzić z ilością schowków w łazience, aby pomieszczenie nie wydawało się zbyt przytłoczone.

Pamiętajmy!

Łazienka na poddaszu powinna być nie tylko ładna, lecz przede wszystkim funkcjonalna. Każde z elementów białego montażu w łazience, wymaga nie tylko innej wysokości mocowania, lecz także innej przestrzeni wokół. Dlatego najwygodniej jest, gdy umywalka, toaleta oraz wanna znajdują się na ścianie nie posiadającej skosów. Jednak co zrobić, gdy jest to technicznie nie możliwe?

Umywalka powinna być zawieszona na wysokości 80- 85 cm, aby można było z niej komfortowo korzystać to skos musi mieć minimum 190 cm wysokości. Taka sama minimalna wysokość skosu musi być w przypadku montażu toalety na poddaszu.

W aranżacji łazienki na poddaszu najczęściej wykorzystywana jest wanna. Aby móc z niej swobodnie korzystać to wysokość skosu musi być co najmniej 2 m. Dużym ułatwieniem w montażu wanny, znajdującej się pod skosami, jest wpuszczenie jej w podłogę, jednak najpierw należy się upewnić czy grubość stropu na to pozwala.

Okno dachowe w łazience

W przypadku aranżacji łazienki na poddaszu należy uważać, aby żaden element nie blokował swobodnego użytkowania okna dachowego. Jednak okno dachowe może być również dużym atutem łazienki – okno wpuszcza więcej światła, dzięki temu automatycznie wydaje się ona większa.

Gdy okno dachowe jest wystawione na działanie ostrego słońca (zwłaszcza, gdy znajduje się od stronu południowej bądź zachodniej), to należy pamiętać o skutecznej ochronie przed nadmiernym przegrzaniem się łazienki.

Kafelki ważnym elementem aranżacji

Skosy optycznie zmniejszają każde pomieszczenie na poddaszu. Gdy łazienka zostanie źle urządzona to osoby korzystające z niej, zamiast się zrelaksować będą przytłoczone. Dlatego w aranżacji łazienki na poddaszu warto zdecydować się na białe oraz rozbielone kolory. Błyszczące płytki, w jasnych kolorach, wizualnie dodadzą zawsze łazience przestrzeni – nie zależnie czy są to płytki gładkie czy o drobnych wzorach.

Dobrym pomysłem na powiększenie optyczne łazienki (nawet o kilkanaście centymetrów) jest kontrastowy pas okalający łazienkę. Kontrastowy pas może być wykonany np.: z płytek ceramicznych czy ceramicznego drewna.

Jeśli łazienka na poddaszu jest dość duża to można zastosować w niej ciemne eleganckie barwy. Duże ciemne płytki podkreślą charakter domu oraz dobry gust właścicieli. Stosując ciemne płytki na poddaszu warto zastosować jasne meble łazienkowe oraz duże lustra, aby dodatkowo doświetlić łazienkę.

Łazienka na poddaszu może zostać urządzona w dowolnym stylu. Jednak nie zależnie od wybranego stylu, dobra aranżacja łazienki powinna uwypuklać zalety, delikatnie maskując możliwe wady.

One Reply to “Jak zaaranżować luksusową łazienkę na poddaszu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *