Duża kuchania po remoncie w domu

Remont kuchni to nie tylko wymiana mebli i AGD, lecz także wykończenie ścian nad blatem. „Co na ściany w kuchni?” – takie pytanie zadaje sobie większość osób planujących remont w swojej kuchni. Ściany w kuchni codziennie narażone są, nie tylko na wysoką temperaturę czy wilgoć, lecz także na brud i osadzający się tłuszcz. Co na ściany w kuchni będzie najlepszym rozwiązaniem? Jakie materiały będą nie tylko praktyczne, lecz estetyczne? Naturalnie ostateczny wybór materiału zależy nie tylko od gustu czy stylu wnętrza, lecz także od możliwości finansowych.

Ściany ważnym elementem remontu kuchni

Istotnym krokiem  podczas remontu kuchni jest odświeżenie ścian. Jednak co na ściany w kuchni będzie najlepszym rozwiązaniem? Lepiej je pomalować czy może wprowadzić inny materiał? W tradycyjnych wnętrzach ściany malowane są farbą, a przestrzeń pomiędzy blatem, a szafkami wiszącymi pokryta jest glazurą. Rynek oferuje szereg ciekawych materiałów m.in. tynk dekoracyjny, konglomerat albo tapeta.

Tynk dekoracyjny

Tynk dekoracyjny jest jednym z bardziej nowoczesnych rozwiązań, stosowanych na ścianach w każdym pomieszczeniu. Na ściany w kuchni najlepszy będzie dekoracyjny tynk akrylowy, dzięki któremu można uzyskać ciekawą strukturalną powierzchnię np.: przypominającą drobnoziarnisty granit. Tynk dekoracyjny warto zabezpieczyć przed zabrudzeniami środkiem uszczelniającym.

Płytki na ścianę

Płytki ceramiczne już od dekad są bardzo popularnym materiałem do wykańczania ścian – są odporne na wysoką temperaturę i łatwe do czyszczenia. Najczęściej wykłada się nimi tylko ścianę pomiędzy blatem, a wiszącymi szafkami – pozostała część ściany jest najczęściej malowana.

Płytki są dostępne w różnych formatach, od malutkich mozaikowych, po te wieloformatowe – wybór jest tak duży, że z powodzeniem można dostosować go do każdego stylu kuchni. Do układania na ścianie w kuchni, najlepsze będą płytki o gładkiej powierzchni, bądź kamienne takie jak:

  •  gres szkliwowy,
  •  klinkier szkliwowy,
  •  glazurę szkliwową,
  •  płytki granitowe.

Farba czy tapeta?

Malowanie ścian jest jedną z najszybszych i najtańszych metod dekoracji ścian. Oczywiście najlepiej jest wybierać farby dedykowane do kuchni – wtedy można uzyskać pewność, iż farba będzie wodoodporna oraz zmywalna. Przed malowaniem należy ścianę dokładnie wyrównać, ponieważ  farba (a zwłaszcza błyszcząca bądź ciemna) uwydatni wszelkie nierówności ściany. Dużo łatwiej można pokryć nierówną ścianę tapetą winylową bądź z włókna szklanego – dużo grubsza od papierowej, odporna na wilgoć i nadaje się do mycia.

Konglomerat  kamienny

Konglomerat kamienny pomaga w zachowaniu czystości ścian nad blatem. Najczęściej w skład konglomeratów wchodzi granit oraz kwarc, dzięki temu posiadają odporność na uszkodzenia czy wysoką temperaturę oraz tłuszcz. Pigmenty sprawiają, iż konglomerat może być np.: w odcieniu marmuru czy granitu. Konglomerat jest idealną formą wykończenia ścian, lecz kosztowną.

Szkło modny akcent

Od kilku sezonów szkło jest bardzo dużym wnętrzarskim hitem. Szkło na ścianie w kuchni jest nie tylko eleganckie, lecz także bardzo praktyczne – wystarczy tylko spryskać płynem do mycia szyb i przetrzeć szmatą i już można pozbyć się nawet najbardziej trudnych zabrudzeń. Na rynku dostępne jest:

  •  szkło bezbarwne błyszczące,
  •  szkło matowe,
  •  szkło z sitodrukiem.

Innym, bardzo ciekawym rozwiązaniem ze szkła jest przymocowanie lustra, które powinno posiadać wodoodporną powłokę. Szklane lustro na ścianach dodatkowo daje efekt powiększenia pomieszczenia.

Blacha – nietypowy kuchenny akcent

Blacha jest materiałem, który nadaje się szczególnie do wnętrz loftowych czy industrialnych. Materiał ten jest bardzo odporny na temperaturę oraz wilgotność. Niestety blacha wymaga częstego czyszczenia- widać na niej nawet małe krople wody, co wygląda bardzo nie estetycznie. Blacha na ścianie w kuchni może być nie tylko gładka, lecz także perforowana ryflowana, błyszcząca bądź matowa.

Drewno jako ponadczasowa elegancja

Drewno, jako materiał dekoracji ścian w ogóle nie wychodzi z mody. Panele laminowane, wodoodporna sklejka, grube płyty pokryte fornirem – dzięki specjalnym impregnatom świetnie sprawdzą się w kuchennym wnętrzu. W otwartych kuchniach dobrym rozwiązaniem jest położenie tego samego materiału co kuchenna zabudowa na ścianę pomiędzy blatem, a szafkami. Jednak, aby drewno nie straciło swojego uroku przez lata musi być twarde i odporne na wilgoć, dobrym  wyborem jest np.: jesion, dąb czy gatunki egzotyczne.

Ściany w kuchni powinny być ozdobą sama w sobie. Naturalnie można zastosować na nie oryginalną dekorację np.: tynk dekoracyjny czy szkło. Jednak obecne trendy wnętrzarskie wymagają bardzo minimalistycznego stylu, zupełnie pozbawionego zbędnych dodatków.

One Reply to “Wyremontowana kuchnia – co na ściany w kuchni?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *