Mężczyzna robi rzetelny kosztorys remontu

Generalny remont mieszkania to przedsięwzięcie, do którego należy się dobrze przygotować. Jest to zadanie czasochłonne, kosztowne i obfitujące w niespodzianki, które mogą spędzić inwestorowi sen z powiek. W celu uniknięcia ewentualnych problemów, wynikających z zabezpieczenia na cele remontowe niewystarczającej gotówki, warto zadbać o rzetelne oszacowanie kosztu remontu mieszkania. W tym celu należy sporządzić kosztorys remontu mieszkania.

Czym jest kosztorys?

Nosząc się z zamiarem remontu własnego „M”, powinniśmy mierzyć siły na zamiary. Pewnie, że super byłoby mieć w kuchni najmodniejsze meble na wymiar, ze sprzętem najnowszej generacji, a w salonie na podłodze parkiet wykonany z egzotycznego drewna, tylko jest jedno „ale”. Ile to kosztuje?

Fundusze przeznaczone na remont najczęściej są ograniczone, czyli lepiej nie szastać zanadto pieniędzmi, zanim nie ustalimy, na co tak naprawdę nas stać. Kosztorys pozwoli okiełznać zapędy zakupowe i zapanować nad wydatkami. Można z powodzeniem wykonać go samodzielnie, potrzebna jest tylko odpowiednia wiedza. Na koszt remontu mieszkania składają się nie tylko materiały budowlane i wykończeniowe, ale również opcjonalnie wynagrodzenie wykonawcy. Kosztorys remontu mieszkania należy rozpocząć od wykonania tabeli, w której umieścimy kwoty, nazwy materiałów i zakres prac.

Od czego zacząć?

Dużą niespodzianką, niekoniecznie pozytywną, może skończyć się remont mieszkania wykonany bez ogólnego choćby kosztorysu. Szacowanie kosztów należy rozpocząć od ustalenia założeń dotyczących tego, co dokładnie chcemy remontować i jaki osiągnąć cel. Określenie zakresu remontu jest tu kluczowe. Należy ocenić stan podłóg i podjąć decyzję o ich pozostawieniu lub wymianie. Następnie trzeba zastanowić się, jakie pomieszczenia chcemy remontować — czy ma to być całe mieszkanie, czy tylko poszczególne pokoje.

Prace nad kosztorysem rozpoczynamy od dokładnego pomiaru powierzchni każdego pomieszczenia z uwzględnieniem:

  • powierzchni podłóg,
  • powierzchni ścian (pamiętajmy o wysokości),
  • obliczenia ilości gniazdek i kontaktów elektrycznych.

Dane obliczeniowe najlepiej umieścić w arkuszu kalkulacyjnym, wtedy łatwiej będzie obliczyć ilość potrzebnych materiałów budowlanych. Rozpoczynamy od najdroższych pomieszczeń, czyli kolejność powinna wyglądać następująco: łazienka, kuchnia, pokoje, przedpokój.

Standard wykończenia

Na koszt remontu mieszkania składają się w głównej mierze materiały wykończeniowe, dlatego określenie standardu mieszkania ściśle rzutuje na sumę ostateczną zawartą w kosztorysie. Najlepiej zdecydować się na standard średni, pomiędzy ekonomicznym a ekskluzywnym. To moment, w którym podejmujemy decyzję, czy na podłogach będą panele, czy parkiet, a na ścianach tapety, bądź gładź. Ważne jest również zastanowienie się, czy zabudowa kuchenna wymaga wymiany, czy też pozostawiamy stare meble. Remontowana łazienka z reguły wyposażana jest w nowe sanitariaty.

Co powinien zawierać kosztorys?

Jeśli remont mieszkania zamierzamy wykonać siłami swoimi i rodziny, kosztorys wykonujemy sami i będzie on pozbawiony kosztów związanych z wynagrodzeniem dla firmy remontowej. W kosztorysie generalnego remontucalego mieszkania własnymi siłami powinny się znaleźć następujące pozycje:

  • narzędzia — szpachelki, wałki, pędzle, poziomica, młotek, wiertarka, wkrętarka, pistolet do klejenia, folie ochronne;
  • materiały szpachlowe do uzupełnienia braków i nierówności ścian;
  • pokrycie ścian — opcjonalnie gładź, tapety, kafelki;
  • pokrycie podłóg — opcjonalnie panele (z podkładem), glazura, parkiet oraz sztukateria przypodłogowa,
  • preparat gruntujący, klej do glazury i stabilizatory;
  • fuga do wykończenia glazury;
  • farba gruntująca oraz ścienna,
  • lampy,
  • gniazdka i kontakty elektryczne,
  • materiały do wymiany instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej;
  • kabina prysznicowa lub wanna, oraz zlew łazienkowy i WC;
  • baterie do sanitariatów;
  • meble kuchenne ze sprzętem AGD.

Fachowcy zgodnie twierdzą, że do wykonanego kosztorysu należy doliczyć dodatkowe 20 % środków finansowych na nieprzewidziane wydatki. Z pewnością największego nakładu finansowego możemy spodziewać się w przypadku remontu kuchni i łazienki.

One Reply to “Jak wykonać rzetelny kosztorys remontu mieszkania?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *